Arhitektura. Skulptura. Spomin.

V ponedeljek, 9. marca 2020, ob 20. uri vas vabimo v galerijo DESSA na odprtje razstave Arhitektura. Skulptura. Spomin. Umetnost spomenikov Jugoslavije 1945–1991.

V arhitekturi in umetnosti nekdanje Jugoslavije izstopajo brezčasni spomeniki žrtvam narodnoosvobodilne vojne. Snovali so jih najprepoznavnejši jugoslovanski arhitekti in kiparji, kot so Bogdan Bogdanović, Edvard Ravnikar, Vojin Bakić, Dušan Džamonja in mnogi drugi. Namesto režimske simbolike so v svojih stvaritvah prepletali sodobnost, preteklost, mistiko, elemente antičnih nekropol, etnografijo in prostorsko poetiko. Razstava prikazuje 33 spomenikov oziroma spominskih kompleksov iz vseh republik in avtonomnih pokrajin nekdanje Jugoslavije, izbranih na podlagi visoke arhitekturno-umetniške vrednosti objektov in izjemne kontemplativnosti prostorskih zasnov.

Podrobnejša vsebina je objavljena na spletni strani

Kustosi: Boštjan Bugarič, Kristina Dešman, Maja Ivanič, Špela Kuhar, Eva Mavsar, Špela Nardoni Kovač, Damjana Zaviršek Hudnik

Seznam spomenikov na razstavi/List of monuments at the exhibition
1
BUKOVŠKO POLJE, Slovenija/Slovenia, 1950
Jože Plečnik

2
DRAGA, Slovenija/Slovenia, 1953
Edvard Ravnikar
Boris Kalin
 
3
KAMPOR, Hrvaška/Croatia, 1953
Edvard Ravnikar
Marij Pregelj
 
4
PODLJUBELJ, Slovenija/Slovenia, 1954
Boris Kobe

5
OSANKARICA, Slovenija/Slovenia, 1959
Branko Kocmut
Slavko Tihec

6
GRADEC, Avstrija/GRAZ, Austria, 1961
Boris Kobe
 
7
PODGORA, Hrvaška/Croatia, 1962
Rajko Radović
Gradbeno podjetje Lavčević/Construction company Lavčević
 
8
ŠUMARICE, Srbija/Serbia, 1963
Mihajlo Mitrović
Radivoje Tomić
Smiljan Klaić
Miodrag Živković
Ante Gržetić
Nebojša Delja
Jelica Bosnić
Gradimir Bosnić
Nandor Glid
Vojin Bakić
Jovan Soldatović
 
9
BUBANJ, NIŠ, Srbija/Serbia, 1963
Mihajlo Mitrović
Ivan Sabolić

10
MOSTAR, Bosna in Hercegovina/Bosnia and Herzegovina, 1965
Bogdan Bogdanović 
 
11
ILIRSKA BISTRICA, Slovenija/Slovenia, 1965
Janez Lenassi
Živa Baraga
 
12
SLOBODIŠTE, KRUŠEVAC, Srbija/Serbia, 1965, 1978, 1985
Bogdan Bogdanović
Tomislav Milanović
Svetislav Živić
 
13
JASENOVAC, Hrvaška/Croatia, 1965
Bogdan Bogdanović
 
14
MOSLAVINA, PODGARIĆ, Hrvaška/Croatia, 1965
Dušan Džamonija
Vladimir Veličković
 
15
VOGOŠĆA, Bosna in Hercegovina/Bosnia and Herzegovina, 1969
Zlatko Ugljen
Petar Krstić
 
16
KOSMAJ, Srbija/Serbia, 1971
Gradimir Medaković
Vojan Stojić
 
17
SUTJESKA, TJENTIŠTE, Bosna in Hercegovina/Bosnia and Herzegovina, 1971
Miodrag Živković
Đorđe Zloković
 
18
KOZARA, Bosna in Hercegovina/Bosnia and Herzegovina, 1972
Dušan Džamonija
 
19
MITROVICA, Kosovo/Kosovo, 1973
Bogdan Bogdanović
 
20
ŠTIP, Makedonija/Macedonia, 1974
Bogdan Bogdanović
 
21
MAKEDONIUM, KRUŠEVO, Makedonija/Macedonia, 1974
Jordan Grabuloski
Iskra Grabuloska
Petar Mazev
Borko Lazeski
 
22
DRAŽGOŠE, Slovenija/Slovenia, 1976
Boris Kobe
Ive Šubic
Stojan Batič
 
23
KADINJAČA, Srbija/Serbia, 1979
Aleksandar Đokić
Miodrag Živković
 
24
GRMEČ, Bosna in Hercegovina/Bosnia and Herzegovina, 1979
Ljubomir Denković
 
25
BARUTANA, Črna Gora/Monte Negro, 1980
Svetlana Kana Radević 
 
26
DUDIK, VUKOVAR, Hrvaška/Croatia, 1980
Bogdan Bogdanović
 
27
POPINA, ŠTULAC, Srbija/Serbia, 1981
Bogdan Bogdanović
 
28
GARAVICE, BIHAĆ, Bosna in Hercegovina/Bosnia and Herzegovina, 1981
Bogdan Bogdanović
 
29
DREŽNICA, Hrvaška/Croatia, 1981
Zdenko Kolacio
 
30
PETROVA GORA, Hrvaška/Croatia, 1981
Vojin Bakić
Berislav Šerbetić
 
31
PST, POT, LJUBLJANA, Slovenija/Slovenia, 1957–62, 1972–1985, 1985, 2016
Vlasto Kopač
Božo Pengov
Mitja Omersa
Franc Kastelic
Jože Štoka
Janez Koželj
 
32
TREBJESA, NIKŠIĆ, Črna Gora/Monte Negro, 1987
Ljubomir Ljubo Vojvodić
 
33
ŠID, Vojvodina/Vojvodina, 1988
Miroslav Krstonošić
Jovan Soldatović
Milan Sapundžić
 
Opomba: Uporabljena so imena nekdanjih republik in avtonomnih pokrajin SFRJ
Note: At the exhibition are used names of the former republics and autonomous regions of the SFRY.

Kustosi/Curators
Boštjan Bugarič
Kristina Dešman
Maja Ivanič
Špela Kuhar
Eva Mavsar
Špela Nardoni Kovač
Damjana Zaviršek Hudnik
 
Besedila/Texts
Boštjan Bugarič, Slovenija/Slovenia
Fjollë N. Caka, Kosovo/Kosovo
Miha Dešman, Slovenija/Slovenia
Andrej Hrausky, Slovenija/Slovenia
Sanja Horvatinčić, Hrvaška/Croatia
Ana Ivanovska, Severna Makedonija/North Macedonia
Jelica Jovanović, Srbija/Serbia
Jurij Kobe, Slovenija/Slovenia
Urša Komac, Avstralija/Australia
Janez Koželj, Slovenija/Slovenia
Ljiljana Miletić Abramović, Srbija/Serbia
Aleksander Saša Ostan, Slovenija/Slovenia
Robert Potokar, Slovenija/Slovenia
Slavica Stamatović Vučković, Črna Gora/Montenegro
Boris Trapara, Bosna in Hercegovina/Bosnia and Herzegovina
Aleš Vodopivec, Slovenija/Slovenia
Irena Weber, Slovenija/Slovenia
 
Fotografije/Photographs
Blaž Budja, Slovenija/Slovenia
Roberto Conte, Italija/Italy
Vladimir Deskov, Severna Makedonija/North Macedonia
Sanja Horvatinčić, Hrvaška/Croatia
Andrej Hrausky, Slovenija/Slovenia
Besim Ibrahimi, Kosovo/Kosovo
Relja Ivanić, Srbija/Serbia
Jelica Jovanović, Srbija/Serbia
Miran Kambič, Slovenija/Slovenia
Jurij Kobe, Slovenija/Slovenia
Janez Koželj, Slovenija/Slovenia
Matija Kralj, Hrvaška/Croatia
Damjan Momirovski, Severna Makedonija/North Macedonia
Lazar Pejović, Črna Gora/Montenegro
Boris Trapara, Bosna in Hercegovina/Bosnia and Herzegovina
Matej Vozlič, Slovenija/Slovenia
Virginia Vrecl, Slovenija/Slovenia
Miodrag Živković, Srbija/Serbia
 
Zemljevid in grafične ikone spomenikov/Map and graphic icons of monuments
Eva Mavsar, Slovenija/Slovenia
 
Video/Video
Video spomin Drežnica/Video Memorial Drežnica
Matija Kralj, Hrvaška/Croatia
 
Dostojanstvo spomina/Dignity of Memory
Ana Jovanović, Predrag Nedović, Aleksandra Djordjević, Srbija/Serbia
 
Arhivsko video gradivo/Archive Video Material:
1
Spomeniki Vojvodine: spomenik Sremske Fronte/Vojvodina Monuments: Sremska Front Memorial
produkcija Radio-televizija Vojvodine/Production Radio Television Vojvodina
urednik/Editor Borko Hložan
scenarij/Screenplay Borko Hložan, Vladimir Mitrović, Miroslav Krstonošić
bral/Narrator Vladimir Mitrović
režija/Director Dragoljub Bata Vojvodić
april/April 2011
 
2
(Ne)primerni spomeniki – intervju z Miodragom Živkovićem/(In)apropriate Monuments – Interview with Miodrag Živković
dokumentarec/Documentary Jelica Jovanović
snemalec/Camera Djordje Arambašić
montaža/Editing Marko Kažić
 
3
Arhiv Filmske novosti Beograd, Srbija/Film News Archive Belgrade, Serbia
-        Svečanost ob spomeniku na Kadinjači/Celebration at the Kadinjača Monument (številka/ Number: 039, 1979)    
-        Dan borca 4. julij 1974 / The Soldiers Day July 4 1974 (številka/Number: 028, 1974)   
-        Proslava ob osvoboditvi taborišča v Jasenovcu/Celebration of the Jasenovac Concentration Camp Liberation (številka/Number: 016, 1975)
-        Otvoritev spomenika v Kragujevcu/Opening of the Kragujevac Monument (številka/ Number: 043, 1963)
-        Spomenik Bubanj v Nišu/Bubanj Monument in Niš (številka/Number: 042, 1963)

4
Arhiv RTS, Beograd, Srbija/RTS Archive, Belgrade, Serbia
-        Sporočila kragujevskega oktobra/Messages from Kragujevac October (referenca/ Reference: 104733, 2002)
-        Kosmaj pred julijskimi prazniki/Kosmaj before July’s Holidays (referenca/Reference: 189801, 1973)
-        TV pismo iz starega kraja/TV Letter from the Old Place (referenca/Reference: 189909, 1982)
-        Profesor pomni/The Professor Remembers (referenca/Reference: 272419, 1941)
-        Pot v sodobnost 2 – Spomeniki/The Path into the Future 2 – Monuments (2018)
 
Videospoti/Videos
Kukla: Crne oči/Black Eyes
Senidah: Crno Srce/Black Heart
Alan Walker feat. Au/Ra and Tomine Harket Darkside/Temna stran
Nektar OK Fest, Tjentište, Sutjeska
 
Katalog razstave/Exhibition Catallogue
ab – Arhitektov bilten/ab – Architects' Bulletin, 224-225-226-227
letnik XLXI, 2020
 
Lektoriranje v slovesnkem jeziku/Proof reading in Slovene language
Katja Paladin
 
Prevodi v angleščino/English translation
Sašo Podobnik
 
Grafično oblikovanje in AD/Graphic Design and AD
Nena Gabrovec
 
Tisk plakatov/Print of exhibition panels
PRIMA IP
 
Producent/Producer
Galerija DESSA
Židovska steza 4, Ljubljana, Slovenija
 
Organizatorji/Organizers
Galerija DESSA, ab_Arhitektov bilten, DAL, Architectuul
 
Sodelujoče institucije /In cooperation with
Muzej primenjene umetnosti Beograd, Srbija/Museum of Applied Art Beograd, Serbia
Institut za povijest umjetnosti, Zagreb, Hrvaška/Institute of Art History, Zagreb, Croatia
Univerza v Črni Gori, Fakulteta za arhitekturo, Podgorica, Črna Gora/University of Montenegro, Faculty of Architecture, Podgorica, Montenegro
Expeditio, Kotor, Črna Gora/Kotor, Montenegro
Muzej za arhitekturo in oblikovanje MAO Ljubljana, Slovenia/Museum for Architecture and Design MAO, Ljubljana, Slovenia
Društvo arhitektov Ljubljana DAL, Ljubljana, Slovenija/Association of Architects Ljubljana DAL, Ljubljana, Slovenia
Osebni arhiv Bogdana Bogdanovića, Beograd, Srbija/Personal Archive of Bogdan Bogdanović,Belgrade, Serbia
Zgodovinski arhiv Kruševac, Srbija/Historical archive Kruševac, Serbia
Docomomo Srbija/Docomomo Serbia
(Ne)primerni spomeniki, Beograd, Srbija/(In)appropriate monuments, Belgrade, Serbia
Arhiv Filmske novosti, Beograd, Srbija/Archive Filmske novosti, Belgrade, Serbia
Radio televizija Srbija, Beograd, Srbija/Radio and Television Serbia, Belgrade, Serbia
Western Sydney University, School of Built Environment
 
Ljubljana, november/November 2019
  
Pokrovitelj/Sponsor
Ministrstvo za kulturo RS/Ministry of Culture of the Republic of Slovenia

 

Vir: Galerija Dessa, Napovednik.com

Zemljevid